Sonoma County Farm Bureau

Bisordi and Breeden Are Top Pruners at Winegrape Commission’s Youth Pruning Contest

By Tim Tesconi
Bosworth

There were more than 35 young people, ranging from 9 and under to 19 years of age, competing in the 8th annual Youth Pruning Contest where Robbie Bisordi of Green Valley 4-H and Logan Breeden, a student at Hanna High School in Sonoma, were selected the pruning champs in their respective age categories.

The great turnout indicated the growing interest by young people in wine grape production, Sonoma County’s leading agricultural enterprise.

Breeden was first place in the 16-19 age category and the high placing senior individual. Bisordi, a resident of Santa Rosa and the son of Rob and Stephanie Bisordi, placed first in the 12-13 age category and was the high placing junior individual.
In the team competition, Hanna High School was first place high school  Sonoma FFA was first place FFA team and Sonoma Valley was first place 4-H team.

Hunter Halkovich

The Sonoma County Youth Pruning Contest, sponsored by the Sonoma County Winegrape Commission, was held on Jan. 21 at the Santa Rosa Junior College Farm near Forestville. Saralee McClelland Kunde, a Windsor grape grower and agriculture industry leader, coordinated the annual contest, which is held to generate interest in viticulture and recognize the young people who are the future of Sonoma County’s wine grape industry.

“It is certainly gratifying to see so many young people participate in the pruning contest and possess the skills that they do,” said Kunde. “It bodes well for the future our industry that so many of our best and brightest young people are interested in viticulture and willing to come out on a cold Saturday morning to compete.”

Kunde said five high schools from Sonoma County were represented in this year’s youth pruning contest.  It was the most ever.

Kunde said the contest not only spurs young peoples’ interest in wine grape production but focuses their attention on the importance of pruning, which is one of the most crucial functions in producing world class wines.

The complete list of winners by age category:

Analise Scholten

Ages 9 and under: First, Harrison Caughey of Sonoma Valley 4-H; second, Clayton Kiser of Sonoma Valley 4-H; third, Hunter Halkovich from Sonoma Valley 4-H; fourth, Analise Scholten from Canfield 4-H; firth, Ross Neles from Sonoma Valley 4-H; sixth, Liam Travis from Green Valley 4-H.

Ages 10 to 11: First, Elizabeth Caughey from Sonoma Valley 4-H; Second, Jack Pier from Sonoma Valley 4-H; Third, Annie Neles from Sonoma Valley 4-H; Fourth, Francesca Pharo from Sonoma Valley 4-H; Firth, Ariel Scholten from Canfield 4-H; Sixth, Sarah Kiser from Sonoma Valley 4-H; Seventh, Lexi Tuhtan from Hillcrest School in Sebastopol.

Ages 12-13: First and High Point Junior. Robbie Bisordi from Green Valley 4-H; Second, Ava Castro from Sonoma Valley 4-H; Third, Christian Cunningham from Green Valley 4-H; Fourth, Rafael Oseguera.

Ages 14-15: First, Francisco Robledo from Hanna High School; Second, Jake Dutton from Willowside School; Third, Kyle Cameron from Forestville FFA; Fourth, Clayton Zimmerman from Healdsburg FFA; Fifth, William Hamilton from Forestville FFA; Sixth, Ben Kordik from Gateway 4-H; Seventh, Gunnar Walker from Gateway 4-H; Eighth, Travis Brook from Forestville FFA; Ninth, Anthony Vincent from Hanna High School; Tenth, Manny Santiago-Ortiz from Hanna High School.

Suzanne Amaral

Ages 16-19:  First and High Point Senior, Logan Breeden from Hanna High School; Second, Eric Clouse from Sonoma Valley FFA; Third, Suzanne Amaral from Sonoma Valley FFA; Fourth, Sarah Beard from Healdsburg FFA; Fifth, Abraham Rodriguez from Hanna High School; Sixth, Alyssa Anderson from Sonoma Valley FFA; Seventh, Lori Bisordi from Santa Rosa FFA; Eighth, Shannon Gaston from Santa Rosa FFA; Ninth, Johnny Fruiht from Santa Rosa FFA; Tenth, Dylan Magner from Santa Rosa FFA.

The Sonoma County Viticulture Challenge, which is test of student’s viticultural knowledge, was held in conjunction with the Youth Pruning Contest. Catie Kunde coordinated the contest. The winners were:

Ages 9 and Under: First, Hunter Halkovich from Sonoma Valley 4-H; Second, Liam Travis from Green Valley 4-H; Third, Harrison Caughey from Sonoma Valley 4-H; Fourth, Ross Neles from Sonoma Valley 4-H; Fifth, Clayton Kiser from Sonoma Valley 4-H; Sixth, Analise Scholten from Canfield 4-H.

Ages 10 and Under: First, Elizabeth Caughey from Sonoma Valley 4-H; Second, Annie Neles from Sonoma Valley 4-H; Third, Ariel Scholten from Canfield 4-H; Fourth, Sarah Kiser from Sonoma Valley 4-H; Fifth, Francesca Pharo from Sonoma Valley 4-H; Sixth, Jack Pier from Sonoma Valley 4-H.

Ages 12-13: First, Ava Castro from Sonoma Valley 4-H; Second, Christian Cunningham from Green Valley 4-H.

Ages 14-15: First, Ava Castro from Sonoma Valley 4-H; Second, William Hamilton from Forestville FFA; Third, Kyle Cameron from Forestville FFA; Fourth, Manny Santiago-Ortiz from Hanna High School; Fifth, Travis Brook from El Molino High School; Sixth, Anthony Vincent from Hanna High School.

Ages 16-19: First, Suzanne Amaral from Sonoma Valley FFA; Second, Alyssa Anderson from Sonoma Valley FFA; Third, Eric Clouse from Sonoma Valley FFA; Fourth, Gioia Farmocchia from Forestville FFA.

Sponsors of the Youth Grapevine Pruning Contest are Valdez & Sons Vineyard Management, Vineyard Industry Products, BWS, Debbie & Kirk Lokka, Russian River Valley Winegrowers, Winegrowers of Dry Creek Valley, Sonoma Valley Vintners & Growers Alliance, Alexander Valley Winegrowers, Richard’s Grove and Saralee’s Vineyard, Catie’s Corner Vineyard, and the SRJC Ag and Natural Resource Department.
.

Back to Top