82 Awards Presented at the Annual Sonoma County Fair Awards Dinner

Become a Member

82 Awards Presented at the Annual Sonoma County Fair Awards Dinner

Article and Photo By Rachel LaFranchi, Farm News Production Editor

Farm Bureau Foundation of Sonoma County, President, Bob Muelrath and Dairy Princess Connie Jones present Alexandra Gambonini with the Gold Cup Award.

82 Awards Presented at the Annual Sonoma County Fair Awards Dinner
The annual Sonoma County Fair awards dinner, sponsored by Sonoma County Farm Bureau Foundation, was held on August 5th.

Eighty two awards were presented to young, bright members of the 4-H and FFA, the next generation of Sonoma County’s agriculture leaders.

The most prestigious award of the night, the Farm Bureau Foundation’s Gold Cup, was presented at the conclusion of the ceremony. The Gold Cup Award is based on leadership, citizenship, character, project work, academic achievement, speaking ability, participation and performance at the 2015 Sonoma County Fair. This year, the Gold Cup was presented to one individual with a cash prize of $2500 and an additional $500 to the recipient’s 4-H or FFA chapter.

The winner of the 2015 Gold Cup was Alexandra Gambonini.
Gambonini, 18, is a member of both Petaluma FFA and Sonoma Valley 4-H. Each club will received $250. She has been a member of 4-H for 11 years and participated in FFA all four years of high school. She shows registered Holstien and Brown Swiss at the local, state and national levels.  Additionally, at the 2015 fair, Gambonini showed two market hogs and 7 head of poultry. She could be found around the fair helping exhibitors of all species with their animals. 

She has earned numerous awards including earning her FFA State Farmer Degree, making the dean’s list for all four years of high school, and was the Saint Vincent de Paul High School Salutatorian. Gambonini served at the District 3 First Alternate Dairy Princess and also won awards as part of an Irish Dancing team.

In the fall, Gambonini plans to attend Cal Poly where she will major in Dairy Science and hopes to pursue a career with in the dairy industry.

The awards received on August 5th are as follows:

  • Supreme Champion  Rabbit Meat Pen sponsored by Sonoma County Farm Bureau: Taylor Mills, Sebastopol FFA
  • Supreme Champion Poultry Meat Pen sponsored by Sonoma County Farm Bureau: Trinity Stockton, Sonoma Valley 4H
  • Supreme Champion Market Hog sponsored by Sonoma County Farm Bureau: Gus Christianson, Santa Rosa FFA
  • Supreme Champion Market Goat sponsored by Sonoma County Farm Bureau: Owen Clark, Green Valley 4H
  • Supreme Champion Market Lamb sponsored by Sonoma County Farm Bureau: Owen Clark, Green Valley 4H
  • Supreme Champion Market Steer sponsored by Sonoma County Farm Bureau: Steven Pozzi, Petaluma FFA
  • Sonoma County Bred & Born Market Hog Barrow Challenge sponsored by Farm Bureau, The Sonoma County Project Pig Producers & The Ron Carli Family: Valene Fildes, Liberty 4-H
  • Sonoma County Bred & Born Market Goat Champion sponsored by Sonoma County Farm Bureau: Madison Ambrosini, Santa Rosa FFA
  • Sonoma County Bred & Born Market Lamb Champion sponsored by Sonoma County Farm Bureau, The Sonoma County Purebred Sheep Breeder Association: Rebecca Sissen, Goldridge 4-H
  • Sonoma County Bred & Born 4-H Market Steer Champion sponsored by Sonoma County Farm Bureau: Blake Barlett, Steuben 4-H
  • Sonoma / Marin County Bred & Born FFA Market Steer Champion sponsored by Sonoma County Farm Bureau: Steven Pozzi, Petaluma FFA
  • Outstanding FFA Ag Mechanics Exhibitor sponsored by AOK 6 Ranch/Annette O'Kelly: Klayton Kaasch, Forestville FFA
  • Outstanding FFA Ag Mechanics Chapter sponsored by AOK 6 Ranch/Annette O'Kelly: Elsie Allen, Elsie Allen
  • Christine Bergue Outstanding Non-Livestock ExhibitorAward sponsored by Gold Ridge 4-H Club: Rylee Randel, Penngrove 4-H
  • Donna Winkler Koch Memorial Award, Outstanding Food Preservation Exhibitor sponsored by The Stornetta Family: Angela Phillips, Liberty 4-H
  • Alphabet Challenge Photo sponsored by Hawkes Photograpy: Andrew Thurber, Steuben 4-H
  • Best Junior Poultry Exhibitor sponsored by The Barbara Klein Family in memory of Glen Klein: Andrew Thurber, Steuben 4-H
  • Best Senior Poultry Exhibitor sponsored by The Barbara Klein Family in memory of Glen Klein: Clara Maddison, Forestville 4-H
  • Trophy for Best Display of Rabbitsby one Exhibitor sponsored by Sonoma County Fair: Megan Binford, Tri-Valley 4-H
  • Best First Year Rabbit Project 14 Years & Older sponsored by Cryo-Genetics: Frances Marshall, Steuben 4-H
  • Best Cavy Project sponsored by Western Farm Center: Wyatt Gersley, Seqouia 4-H
    Ramona "Rae" Geraldi Memorial Award for Outstanding Dairy Goat  Exhibitor sponsored by The Geraldi Family: Ellorine Carle, Penngrove 4-H
  • Premier Breeder Award for the Alpine Breed sponsored by The Sonoma County Fair: Ellorine Carle, Penngrove 4-H
  • Premier Exhibitor Award for the Alpine Breed sponsored by The Sonoma County Fair: Kaynen Schuldt, Penngrove 4-H
  • Premier Breeder and Exhibitor Awards for the LaMancha Breed sponsored by Sonoma County Fair and Lisa Jack: Ellorine Carle, Penngrove 4-H Premier Breeder
  • Permier Exhibitor Award for the Saanen Breed sponsored by Sonoma County Fair: Ellorine Carle, Penngrove 4-H
  • Premier Exhibitor AOP sponsored by Sonoma County Fair: Grace Knighten, Penngrove 4-H
  • Premier Breeder AOP sponsored by Sonoma County Fair: Kaitlin Booth, Penngrove 4-H
  • Premier Exhibitor Award for Grade Dairy Goats sponsored by Sonoma County Fair: Kaynen Schuldt, Penngrove 4-H
  • Premier Breeder Award sponsored by Sonoma County Fair: Casey Spencer, Sonoma Valley 4-H
  • Premier Exhibitor Award sponsored by Sonoma County Fair: Madison Schiffman, Independent Jr
  • Best 4-H Breeding Swine Project sponsored by JDC Farms: Kody Petrucci, Canfield 4-H
  • Best FFA Breeding Swine Project sponsored by Yosemite Meats: Courtney King, Petaluma
  • Clarence & Laura Anderson Memorial Award for Supreme Best Pair Breeding Swine sponsored by Robert & Kristi Gross: Courtney King, Petaluma
  • Premier Breeder & Exhibitor Award for the Duroc Breed sponsored by Terry Durocs: Kody Petrucci, Canfield 4-H
  • Premier Breeder & Exhibitor Award for theYorkshire sponsored by Dayna Justus/JDC Farms: Courtney King, Petaluma
  • Premier Breeder & Exhibitor Award for the Hampshire Breed sponsored by Tim Tesconi Family: Adrianna Begley, Santa Rosa FFA
  • Premier Breeder Award for All Other Breeds sponsored by Ghisla Family: Kody Petrucci, Canfield 4-H
  • Premier  Exhibitor Award for All Other Breeds sponsored by Ghisla Family: Kody Petrucci, Canfield 4-H
  • Highest Placing 4-H Dorset Market Lamb sponsored by Sonoma County Purebred Sheep Breeders Association in Memory of Ron Olson: Alister Clark, Green Valley 4-H
  • Highest Placing FFA Dorset Market Lamb sponsored by Sonoma County Purebred Sheep Breeders Association in Memory of Ron Olson: Samantha Hansen, Santa Rosa FFA
  • Steve Dorfman Perpetual Bell Award for Supreme Young Flock sponsored by Diane Dorfman: Rio Pagliaro, Tomales FFA
  • The Harland Wagner Memorial Award for the Best Jr. Breeding Sheep Project sponsored by Stony Point Ranch: Rio Pagliaro, Tomales FFA
  • Severa "Bud" Wilford Memorial Award for the Best FFA Breeding Sheep Exhibitor sponsored by Pamela Wilford: Rio Pagliaro, Tomales FFA
  • Severa "Bud" Wilford Memorial Award for the Best 4-H Breeding Sheep Exhibitor sponsored by Pamela Wilford: Amanda King, Liberty 4-H
  • Breeding Sheep Excellence Award 9-10 year olds sponsored by North Bay Woolgrowers Auxilary: Brylee Aubin, Sonoma Valley 4H
  • Breeding Sheep Excellence Award 11-12 year olds sponsored by North Bay Woolgrowers Auxilary: Kiley Anderson, Goldridge 4-H
  • Breeding Sheep Excellence Award 13-15 year olds sponsored by North Bay Woolgrowers Auxilary: Amanda King, Liberty 4-H
  • Premier Breeder Awards for the Dorset Breed sponsored by Sonoma County Purebred Sheep Breeders Association: Ariel Scholten, Sebastopol FFA
  • Premier Exhibitor Awards for the Dorset Breed sponsored by Sonoma County Purebred Sheep Breeders Association: Ariel Scholten, Sebastopol FFA
  • Premier Exhibitor Awards for the Hampshire Breed sponsored by Sonoma County Purebred Sheep Breeders Association and the Sonoma County Fair: Amanda King, Liberty 4-H
  • Premier Breeder & Exhibitor Award for the Southdown Breed sponsored by Sonoma County PurebredSheep Breeders Association and the Sonoma County Fair: Rio Pagliaro, Tomales FFA
  • Premier Breeder & Exhibitor Award for All Other Meat Breeds sponsored by Sonoma County Purebred Sheep Breeders Association and the Sonoma County Fair: Savanna Schell, Sonoma Valley 4H
  • Premier Breeder & Exhibitor Award forAll other Wool Breeds sponsored by Sonoma County Purebred Sheep Breeders Association and the Sonoma County Fair: Zach Albers, Santa Rosa FFA
  • Louis and Teresa Biasetto Memorial Award for the Top Placing 4-H Hereford Steer sponsored by The Pharo Family: Lola Plum, Healdsburg FFA
  • Bob Bergman Award sponsored by The Amaral Family: Blake Bartlett, Steuben 4-H & Robby Tunzi, Petaluma FFA
  • 4-H Best Jr Market Beef Project for 8-10 Year Olds In Memory of Mona Chisolm sponsored by Sonoma Marin Cattlewomen: Hunter Ivaldi, Steuben 4-H
  • 4-H Best Jr Market Beef Project for 11-13 Year Olds sponsored by Sonoma Marin Cattlewomen: Theodore Hernandez, Steuben 4-H
  • 4-H Best Jr Market Beef Project for 14 & over sponsored by Sonoma Marin Cattlewomen: Francesca Pharo, Sonoma Valley 4H
  • Best FFA Market Beef Project sponsored by Sonoma Marin Cattlewomen: Teresa Crumbly, Sonoma FFA
  • 4-H Best Jr Breeding Beef Project for 8-10 Year Olds In Memory of Mona Chisolm sponsored by Sonoma Marin Cattlewomen: Tristan Wilkes, Steuben 4-H
  • 4-H Best Jr Breeding Beef Project for 11-13 Year Olds sponsored by Sonoma Marin Cattlewomen: Logan Pomi, Tri-Valley 4-H
  • 4-H Best Jr Breeding Beef Project for 14 Years and Older sponsored by Sonoma Marin Cattlewomen: Kevin Jacobi, Steuben 4-H
  • FFA Best Breeding Beef Project sponsored by Sonoma Marin Cattlewomen: Davey Dorr, Healdsburg FFA
  • George Bath Memorial Plaque for the Junior Beef Exhibitor most helpful to others in a Jr. Beef Project sponsored by George Bath Family: Blake Bartlett, Steuben 4-H
  • 4-H Highest Placing Bull Bred by Exhibitor All Breeds Considered sponsored by The Stirling Family: Hannah Noren, Annadel 4-H
  • 4-H Highest Placing Heifer Bred by Exhibitor All Breeds Considered sponsored by The Stirling Family: Logan Pomi, Annadel 4-H
  • Premier Breeder and Exhibitor for the Angus Breed sponsored by Sonoma County Fair: Steven Pozzi, Petaluma FFA
  • Premier Breeder for All Other Breeds sponsored by Sonoma County Fair: Kevin Jacobi, Steuben 4-H
  • Premier Exhibitor for All Other Breeds sponsored by Sonoma County Fair: Blake Bartlett, Steuben 4-H
  • Premier Breeder and Premier Exhibitor for the Hereford Breed sponsored by Sonoma County Fair: Logan Pomi, Tri-Valley 4-H
  • 4-H Junior, 9-13 year olds, small animal Round Robin Winner sponsored by Larry and Karen Pulley: Bailey Glashan, Sequoia 4H
  • 4-H Senior, 14 & over, Small Animal Round Robin Winner sponsored by Larry and Karen Pulley: Melanie Hanlon, Liberty 4-H
  • FFA  Small Animal Round Robin Winner sponsored by Healdsburg Veterinary Hosptial - Dr McCrystle: Melanie Hanlon, Petaluma FFA
  • 4-H Junior, 9-13 year olds, large animal Round Robin Winner sponsored by R.O. Shelling Grain and Feed: Amanda King, Liberty 4H
  • 4-H Senior, 14 & over, Large Animal Round Robin Winner sponsored by R.O. Shelling Grain and Feed: Melanie Hanlon, Liberty 4H
  • FFA  Large Animal Round Robin Winner sponsored by The John Jordan Foundation: Courtney King, Petaluma FFA
  • The Alvin "Babe" and Bernetta Tesconi  Memorial Award sponsored by The Tesconi Family: Kelsey Martin, Petaluma FFA
  • The Arthur "Big Boy" & Catherine "Honey" Kunde Memorial Award sponsored by Richard Kunde: Alexandra Gambonini, Sonoma Valley 4-H
  • Petaluma FFA The Arthur "Big Boy" & Catherine "Honey" Kunde Memorial Award sponsored by Richard Kunde: Savannah Schell, Sonoma Valley 4-H & FFA
  • Farm Bureau Gold Cup Award sponsored by Sonoma County Farm Bureau: Alexandra Gambonini

Back to Top